WYKONAWCY

Fot. Veronique Chochon

NHAC! to duet męskich głosów kąsających z niesamowitą energią, która nie pozwoli nikomu stać zbyt długo („nhacar” oznacza w języku oksytańskim „gryźć”). Ich repertuar o intensywnym zabarwieniu gaskońskim łączy to, co można nazwać tradycyjnym, z nowoczesnym, indywidualnym podejściem. Ogniste ronda i transowe mazurki – a może dokładnie na odwrót. Tak czy inaczej – hipnotyzujące! Ich występ jest zawsze wyjątkowym doświadczeniem napędzanym bezpośrednim przepływem energii między muzykami, publicznością i tańcem.

Do tej pory NHAC! nagrał jedną płytę (nakład już wyczerpany) i pracuje obecnie nad drugim albumem. Duet miał też przyjemność, a zarazem zaszczyt zagrać na czerwonym dywanie w Cannes podczas prezentacji filmu 'Le Grand Bal’ Laetitii Carton oraz po jego premierze na festiwalu.

NHAC! tworzą:
Arnaud Bibonne – śpiew, dudy, shruti box, perkusjonalia
Daniel Detammaecker – śpiew, harmonijka, tonton, shruti box, perkusjonalia

https://soundcloud.com/nhac-bal-la-voix


fot. Agnieszka Dworzańska


Sprinkle Blizzard to pięcioro doświadczonych muzyków, pięć frapujących osobowości muzycznych i pięć instrumentów z różnych zakątków Europy. Spontaniczne i pełne pasji podejście do muzyki – tradycyjnych melodii tanecznych i własnych kompozycji, w połączeniu ze sceniczną błyskotliwością, otwartością i wirtuozerią członków zespołu stanowi nową jakość na balfolkowej scenie.
W ich interpretacji balfolk to muzyka żywiołowa, pełna improwizacji, intymna, szczera, w sposób niebanalny i z humorem łącząca pierwiastki duchowe i ludyczne. W różnorodnym repertuarze zespołu odnajdziemy m.in. francuskie mazurki, walczyki, schottische, chappeloise’y, skandynawskie polski, bretońskie andro, polki i inne formy taneczne.
Choć członkowie zespołu znają się od dawna – i spotykali się wielokrotnie na muzycznych szlakach jako członkowie innych formacji – współpracę podjęli na przełomie roku 2017 i 2018 przy okazji festiwalu Folk Marathon w Brnie. Ostateczny skład wykrystalizował się podczas festiwalu balfolkowego Lovembal 2018 w Poznaniu (?). Od tego czasu Sprinkle Blizzard współpracuje ze środowiskami tancerzy w Polsce i za granicą.

Podczas Lovembalu zespół wystąpi w pełnym składzie, który tworzą:
Angelika Hudler (Austria) – skrzypce
Olena Yeremenko (Ukraina) – nyckelharpa
Eulalie Hupin (Belgia) – akordeon
Jakub „Goldfinch” Szczygieł (Polska) – irlandzki flet poprzeczny, low whistle
Jan Gałczewski (Polska) – buzuki irlandzkie